Systemy CRM. Wsparcie Twojego przedsiębiorstwa - re+ | The only leasing software you'll ever need

Systemy CRM. Wsparcie Twojego przedsiębiorstwa


04 sierpnia 2017

Czas – dla klientów i przedsiębiorców ma on wartość nadrzędną i bywa najistotniejszym czynnikiem, wpływającym na decyzję o zakupie. Jak możemy tę wiedzę wykorzystać, by zwiększyć naszą przewagę nad konkurencją i osiągać lepsze wyniki sprzedaży? Korzystając z nowoczesnego systemu informatycznego CRM, który zautomatyzuje procesy i zapewni naszym klientom błyskawiczną, fachową obsługę.

Na wykorzystanie w swej organizacji systemu CRM decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw z wielu dziedzin gospodarki. Jedną z nich jest branża nieruchomości, gdzie w ciągu zaledwie 5 lat, zainteresowanie tego rodzaju systemami wzrosło aż o 300%! Pozwala nam to sądzić, że już wkrótce system CRM będzie absolutną koniecznością, niezbędną dla sprawnego funkcjonowania i zarządzania przedsiębiorstwem.

W branży nieruchomości, liczba gromadzonych i przetwarzanych danych, może przyprawiać o zawrót głowy – to cena, jaką płacimy za postępujący dostęp do informacji i sprzedaż, która coraz częściej zaczyna się w Internecie. Dzięki systemowi CRM broker będzie miał możliwość błyskawicznie zareagować na zapytanie klienta, tworzyć sprzedażowe prezentacje i trafnie dobierać ofertę do oczekiwań i potrzeb najemcy. Otrzyma stały dostęp do danych, takich jak wolna powierzchnia do wynajęcia, prowadzeni klienci, dokonane transakcje, historia współpracy, portfolio nieruchomości, umowy najmu etc. – dzięki czemu będzie mógł przygotować skuteczną i atrakcyjną prezentację sprzedażową. Jest to możliwe dzięki wbudowanemu mechanizmowi dopasowującemu ofertę do wymagań najemcy.

Korzystanie z systemu CRM, znacząco wpłynąć może na pracę w naszej firmie i usprawnić przetwarzanie informacji pomiędzy jej poszczególnymi jednostkami: działem finansowym, zarządem, menedżerami i brokerami. Właścicielowi przedsiębiorstwa, CRM ułatwi nadzór nad jego funkcjonowaniem, zarządowi zaś umożliwi kontrolę wewnątrz organizacji. Jednocześnie CRM da menedżerom narzędzia do zarządzania projektami i podległym zespołem.

Podstawową cechą systemu re+ jest także integracja ze stronami internetowymi, które mogą stanowić dla nas cenne źródło pozyskiwania klientów. Publikowane na stronach i portalach ogłoszeniowych oferty, w czasie rzeczywistym synchronizowane są z systemem CRM. Pozwala nam to na monitoring skuteczności podejmowanych działań marketingowych i planowanie kolejnych kampanii. To nie wszystko – dzięki integracji systemu CRM ze stronami www, zapytania klientów automatycznie trafiają do systemu, gdzie oznaczane są jako nowa szansa sprzedaży agenta.

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań pozwala nie tylko efektywnie gromadzić i przetwarzać informacje, ale także przewidywać przyszłe potrzeby klientów. Szybka reakcja na ich zapytania i trafność dobieranych rozwiązań zapewnią naszemu przedsiębiorstwu wysokie wyniki sprzedaży i utrzymanie przewagi nad konkurencją.