Nowoczesne narzędzia dla branży nieruchomości. Jak zyskać przewagę nad konkurencją? - re+ | The only leasing software you'll ever need

Nowoczesne narzędzia dla branży nieruchomości. Jak zyskać przewagę nad konkurencją?


13 lipca 2017

W ciągu ostatniej dekady formuła sprzedaży na rynku nieruchomości zmieniła się diametralnie. Coraz częściej sprzedaż zaczyna się w Internecie i dziś – by utrzymać się na rynku – konieczna jest obecność w nowych, internetowych mediach. Według najnowszych badań, ponad 40% klientów decyduje o nawiązaniu współpracy z firmą, która jako pierwsza odpowie na wysłane zapytanie. Dla wymagającego rynku nieruchomości, może oznaczać to nie tylko szansę, ale także zagrożenie.

Co stanie się z markami, które nie nauczą się szybko i trafnie odpowiadać na potrzeby klientów? Z całą pewnością ich pozycja będzie słabsza w porównaniu do tych, które umiejętnie wykorzystają i wdrożą nowe standardy sprzedaży. Dzięki nim możemy bowiem nie tylko poprawiać nasze wyniki, ale także budować przewagę nad konkurencją. Ich zastosowanie oznacza także szereg innych korzyści. Jakich?

Zaawansowane, nowoczesne systemy informatyczne znacząco usprawniają pracę i wpływają na poprawę jakości obsługi klienta. Dzięki temu, że są w stanie gromadzić i przetwarzać olbrzymie ilości danych, pozwalają błyskawicznie odpowiadać na zapytania klientów. Brokerzy nieruchomości mają ułatwiony dostęp do bazy nieruchomości oraz klientów. W każdym momencie mogą sprawdzić wolną powierzchnię do wynajęcia, portfolio nieruchomości, umowy najmu, prowadzonych klientów, dostępność lokali, dokonane transakcje czy historię współpracy. CRM umożliwia kontrolę zachodzących wewnątrz firmy procesów, skraca czas ich trwania i ułatwia pracę całego zespołu. Prostsze staje się tworzenie prezentacji sprzedażowych i dobieranie najtrafniejszych ofert, które sprostają wygórowanym oczekiwaniom klientów.

Odpowiedni system CRM nie tylko dopasowuje się do firmy i jej specyfiki, ale także wspiera jej poszczególne działy. To ważne, by mogli z niego korzystać pracownicy różnych szczebli i jednostek – księgowości, działu marketingu, zarządu czy asystentów. Podstawową cechą systemu CRM jest także integracja ze stronami internetowymi, które mogą stanowić źródło pozyskania potencjalnych klientów. Oferty publikowane na stronie www i portalu ogłoszeniowym są integrowane z systemem CRM w czasie rzeczywistym, a przesłane zapytania klientów automatycznie trafiają do systemu, gdzie oznaczane są jako nowa szansa sprzedażowa dla agenta.

Integracja systemu CRM ze stroną internetową i portalem ogłoszeniowym, pozwala w łatwy sposób mierzyć efektywność podejmowanych działań marketingowych i planować przyszłe kampanie. To z kolei przekłada się na osiągane wyniki sprzedaży i powodzenie naszego biznesu. Dodatkowo, system CRM wyposażony jest w zestaw dedykowanych funkcjonalności, takich jak przypomnienia o kończących się umowach najmu, wirtualny asystent czy mechanizm, odpowiedzialny za dopasowanie ofert do wymagań klienta.

W ciągu ostatnich 5 lat, zainteresowanie systemami CRM w branży nieruchomości wzrosło aż o 300%! Pozwala nam to przypuszczać, że coraz więcej firm będzie podejmowało decyzję o wprowadzeniu takiego systemu w swojej organizacji. Jak nie zostać w tyle i zyskać przewagę nad konkurencją? Zakładając bezpłatne konto w aplikacji repluscrm.com!