ABC dobrego systemu CRM - re+ | The only leasing software you'll ever need

ABC dobrego systemu CRM


31 lipca 2017

300% – o tyle wzrosło zainteresowanie systemami CRM dla rynku nieruchomości na świecie w przeciągu 5 minionych lat. Zobacz cechy, jakie powinny wyróżniać system idealny dla branży nieruchomości.

A – AKUMULATOR – Dla auta jest podstawą do odpalenia silnika, a dla wszystkich sprzętów iskrą pozwalająca na jakiekolwiek działanie. Bez naładowanego akumulatora nie ma możliwości na skuteczną pracę – podobnie jest z odpowiednim CRM’em w firmie. To siła napędzająca sprawne funkcjonowanie biznesu.

B – BIBLIOTEKA KONGRESU – To miejsce, w którym znajdziesz wszystkie informacje dotyczące Twojego biznesu. CRM, niczym największa biblioteka na świecie, przechowuje i systematyzuje miliony danych o kontaktach, ofertach, umowach czy powierzchniach, pozwalając Ci skutecznie zarządzać informacjami.

C – CONCIERGE – Któż nie lubi mieć wszystkiego pod kontrolą i o nic się nie martwić. Z systemem CRM jest to możliwe, bo pełni on rolę prawdziwego strażnika procesów, jakie zachodzą na wielu płaszczyznach w firmie: sprzedażowej, leasingowej, finansowej, marketingowej.

D – DNA – Odpowiednio dopasowany do Twojej firmy CRM to prawdziwe DNA biznesu. Przede wszystkim każdy biznes to żywy organizm, który charakteryzują zupełnie inne dane opisujące każde działanie – transakcję, spotkanie, przepływ finansów. CRM skrojony na miarę potrzeb je wszystkie skrupulatnie przechowuje i opisuje.

E – EMPIRE STATE BUILDING – Budynek nazywany jednym z cudów współczesnego świata – choć wcale nie pochodzi z natury, a jest stworzony siłą ludzkich umysłów i rąk. Podobnie system CRM to wynik wielu przemyśleń, testów, odpowiednich kodów i planu, który sprawi, że solidność wykonania pozwoli przez długie lata cieszyć się z jego atutów.

F – FORMUŁA 1 – 40% klientów nawiązuje współpracę z firmą, która jako pierwsza odpowie na złożone zapytanie. Dlatego tak ważne jest, by w branży nieruchomości być szybkim niczym bolidy Formuły 1. CRM umożliwia maksymalnie sprawne dotarcie do klientów i błyskawiczne przedstawienie im Twojej oferty. Pamiętaj – im jesteś szybszy, tym masz więcej szans sprzedażowych!

G – GARNITUR SZYTY NA MIARĘ – CRM, który posiada możliwości enterprice pozwala rozwinąć system o funkcjonalności dostosowane do potrzeb firmy. Dzięki temu automatyzowane są konkretnie wybrane procesy.

H – HIGH-TECH – Nowoczesne technologie to nieodłączny element sprawnego funkcjonowania biznesu. Skuteczny CRM korzysta z nowych technologii i innowacyjnych narzędzi, aby lepiej odpowiadać na najbardziej złożone potrzeby użytkowników.

I – IRON MAN – Dobry system, tak jak kostium filmowego Tony’ego Starka, został stworzony w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania. Wyposażony w narzędzia, dzięki którym doskonale dopasowuje się do oczekiwań odbiorców jest nie tylko supernowoczesny, ale także w stu procentach praktyczny.

J – JOKER – Czyli silna karta w talii dostępnych CRM’ów. Charakteryzują go trzy cechy: szybkość, zorganizowanie kontaktu i dopasowana oferta. Kompleksowo jest w stanie obsłużyć wiele płaszczyzn funkcjonowania firmy – od sprzedażowo-leasingowej po marketing i finanse. Mając w dłoni jokera zyskujesz przewagę nad konkurencją na rynku.

K – KARTA Z ŻYCZENIAMI – Skierowany do konkretnej branży, oferuje jej przedstawicielom narzędzie stworzone przez zespół specjalistów bezpośrednio związanych z danym sektorem. Pamiętajmy – dobry CRM to dedykowany CRM.

L – LEWANDOWSKI – Szybki, celny, skuteczny i niezawodny. CRM, jak najlepszy napastnik na piłkarskim boisku, powinien czuwać zaraz przy bramce konkurenta, przewidywać jego zamiary i zdobywać punkty dla swojego zespołu.

Ł – ŁOWCA – Umożliwia zbieranie leadów ze strony www, nie pozwala przegapić żadnego kontaktu, wspiera pracowników firmy w procesie pozyskiwania nowych klientów. Dobry CRM jest skutecznym łowcą szans sprzedażowych i robi to na wiele sposobów.

M – MOST – Odpowiedni CRM pełni rolę stabilnego mostu na linii klient-agencja nieruchomości. Pozwala na sprawny przepływ i wymianę informacji, jest swego rodzaju platformą organizującą kontakt i pozwalającą skutecznie dbać o potrzeby klienta.

N – NEWS – Zawsze na bieżąco ze wszystkimi danymi. Dobry CRM nie pozwoli Ci zapomnieć o zbliżających się spotkaniach, zaplanowanych transakcjach czy kończących się umowach. Alerty i przypomnienia to ogromna zaleta oprogramowania, zwłaszcza dla branży nieruchomości.

O – OBLIGACJE – Nowoczesny CRM to nie tylko bezpieczna lokata kapitału, ale także inwestycja, która gwarantuje firmie pewny zysk. Co więcej, jej efekty można zauważyć na wielu płaszczyznach funkcjonowania firmy, w tym automatyzacji pracy i optymalizacji jej czasu.

P – POWIETRZE – Nie chodzi o to, że bez niego nie da się żyć. Po prostu dobry CRM, dostosowany do potrzeb użytkowników pozwala na nieograniczony dostęp do firmowych danych. Dzięki temu pracownicy o każdej porze i z każdego miejsca na świecie mają możliwość zarządzania ofertami i kontaktami.

R – ROBOT – Niewątpliwie CRM musi być odpowiednio zaprogramowany i nigdy nie przestawać działać, bo pracuje dla nas 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Co więcej, wyposażony w zautomatyzowane narzędzia potrafi przetwarzać wiele zadań jednocześnie.

S – SEJF – CRM niczym najlepszy sejf przechowuje wszystkie dane o firmie i jej kontaktach. Strzeże kluczowych informacji o klientach, transakcjach oraz wewnętrznych i zewnętrznych działaniach firmy. Chroni przed niepożądanym wyciekiem kluczowych dla firmy danych.

T – TETRIS – Stanowi połączenie wielu, perfekcyjnie dopasowanych do siebie, elementów. Poszczególne funkcje systemu przenikają się i tworzą siatkę informacji, która pozwala przeprowadzać sprawne procesy sprzedażowe.

U – UL – Jedno miejsce, w którym praca przebiega w doskonale zorganizowany sposób. Każdy użytkownik zna swoją rolę i realizuje wyznaczone zadania. Generuje to nie tylko lepsze wyniki sprzedażowe, ale zwiększa też stopień zorganizowania całego zespołu.

W – WIEŻA KONTROLI LOTÓW – Odpowiedni CRM czuwa nad prawidłowym kierunkiem wszystkich działań – usprawnia ich przebieg i utrzymuje uporządkowany przepływ informacji. Przewiduje ewentualne zagrożenia i jak niezawodny radar ostrzega przed nimi.

Y – YETI – Czy ktoś kiedyś widział YETI? Podobno nie, ale wszyscy wiedzą, że istnieje. Systemu CRM fizycznie nie widzą pracownicy, ale przekonanie o jego obecności doskonale mobilizuje do pracy.

Z – ZESTAW WTYCZEK – CRM to jedno narzędzie, ale wyróżnia go uniwersalność i to, że bez problemu współpracuje z rozwiązaniami, z których korzysta firma – stroną www, programami księgowymi. Dobry CRM dostosowuje się do Twoich potrzeb – nie odwrotnie!